اصطلاحات کولر گازی و اسپلیت و نحوه عملکرد کندانسور پلیت

اصطلاحات کولر گازی و اسپلیت
کندانسور پلیت , خرید کندانسور کولر گازی, خرید کندانسور یخچال, قیمت کندانسور پلیت, خرید کندانسور پلیت

گرم شدن آب در کندانسور موجب کاهش حلالیت یونهای بی کربنات کلسیم و منیزیم میگردد و همین باعث تشکیل رسوب آب در کندانسور میکند کندانسورهای حرارتی در چیلرها عموماً از دو نوع Shell &tube (پوسته – لوله) و plate (صفحهای) انتخاب میگردند.

نتیجه اعتماد و انتخاب رسوب زدای هیدروفلو سه سال بهره برداری بدون رسوب و نیاز به اسیدشویی، با راندمان بالا در حال کار و بهره برداری است.

دستگاه دارای صفحه نمایشگر مجزا جهت مشاهده وضعیت کاری دستگاه، آلارم ها و تنظیمات است. حداکثر فاصله نصب صفحه نمایشگر 100 متر می باشد که به راحتی می توان آنرا در فضای مناسب نصب کرد.

1. برای محاسبه تقریبی ظرفیت کولر گازی و اسپلیت مورد نیاز در طبقات وسط ساختمان، به ازاء هر متر مربع حدود 400 تا 600 (BTU) و درطبقاتی که بالای آنها پشت بام است، به دلیل تابش مستقیم نور خورشید بر سقف، به ازاء هر مترمربع زیربنا بین 600 تا 800 (BTU) درنظر گرفته میشود.

مثال : کولر گازی مناسب برای یک اتاق اداری به مساحت 30m2 و ارتفاع 2/8 متر که روی آن ساختمان دیگری واقع شده است، انتخاب نمایید.

G.P.M ظرفیت آبدهی پمپ و Head ارتفاع آبرسانی پمپ بر حسب فوت آب و μ راندمان پمپ است.راندمان پمپ ها معمولا 50 تا 80 درصد در نظر گرفته می شود.

کولر گازی یا اسپلیت یکی از زیر مجموعه های تجهیزات تهویه مطبوع بوده، که مانند کولر آبی توسط انرژی الکتریکی (برق) کار میکند ولی از نظر اجزاء تشکیل دهنده و سیستم سرمایشی، کولر گازی کاملا با کولر آبی متفاوت است.

که در آن RT ظرفیت واقعی چیلر است. مثال : برای یک چیلر آبی به ظرفیت اسمی 100 تن تبرید و ظرفیت واقعی 73 تن تبرید، برج خنک کننده ی مناسب را انتخاب کنید؟

ظرفیت سرمای چیلر یا همان بار برودتی چیلر بر حسب تن تبرید که با داشتن بار واقعی ساختمان و مراجعه به کاتالوگ سازنده ظرفیت اسمی چیلر به دست می آید.

1. چنانچه پمپ در مدار بسته نصب می شود می توان از صافی استفاده نکرد ولی در صورتی که پمپ در مدار باز نظیر مدار برجهاب خنک کننده نصب شود قرار دادن صافی در مقطع مکش پمپ لازم است.

اغلب بخشهای داخلی یخچال بسیار حساس هستند؛ به گونهای که آزمون و تعمیر آنها نیازمند حضور یک متخصص است. 2. پمپ های خطی معمولا دارای ظرفیت آبدهی 100-0 GPM بوده و قدرت آنها حداکثر حدود یک اسب است.

همچنین قدرت الکتروموتور پمپ ها معمولا 20 درصد از قدرت خود پمپ بیشتر انتخاب می شود. کمپرسورهای روتاری، دستگاههایی هستند که تمامی عملیات مکش مبرد و فشرده سازی آن را با استفاده از تیغههایی انجام میدهند که به صورت دایره وار و در شیارهای خاص خود چرخش پیدا میکنند. Th​is w​as cre ated ​with the he​lp of GSA Con te nt Generat or Demov er᠎si on.

1. در مبدل های حرارتی بخار به آب، اگر فشار بخار کمتر 15psi باشد از تله بخار نوع شناور یا ترموستاتیک و در غیر این صورت از تله بخار نوع Invert Bucket استفاده می شود.

1. افت فشار در مبدل های حرارتی با توجه به دبی آب آنها از کاتالوگ سازنده ی مبدل بدست می آید ولی در هر صورت سرعت آب مجاز در مبدل بین یک تا 5FPS (فوت در ثانیه) می باشد.

اما همه آنها برای رسیدن به یک هدف خاص تلاش میکنند که سرمای لازم را تولید کنند تا مواد غذایی خراب نشوند.

مثال : کندانسور هوایی مورد نیاز یک دستگاه چیلر هوایی به ظرفیت اسمی 100 تن تبرید برای شرایط کار در تهران را محاسبه نمایید؟

برای محاسبه سرانگشتی ظرفیت کولر گازی کافی است حجم اتاق بر حسب فوت مکعب را در ضرایب جهت (K1) و عایق (K2) ضرب نموده و نتیجه را بر 60 تقسیم کرد.

اعداد مندرج در جدول نیز مقدار حرارتی است که هر فوت مربع از کندانسور می تواند دفع کند.(بر حسب MBH) همان طور که بیان شد این جداول مربوط به دمای چگالش 125 درجه فارنهایت است.

با خرابی هر کدام ازاین قطعات، عملکرد کلی یخچال مختل خواهد شد. حرارت نهان بخار در سیستم های فشار پایین 970 بوده و در سایر سیستم ها می توان آن را متناسب با فشار بخار از جداول ترمودینامیکی بخار استخراج نمود.

بسیاری از افراد به دلیل اسم کولر گازی پرتابل به سراغ آنها رفته و این نوع را خریداری میکند در صورتی که فضای بسیار زیادی از خانه شما را اشغال میکند و بهترین نوع آن اسپیلت است.

مهم ترین عامل در محاسبه کندانسور هوایی دانستن مقدار حرارتی است که باید توسط آن با هوای اطرافش مبادله شود.

4. در صورتی که محل مورد نظر آفتابگیر نباشد، 10% از میزان محاسبه کاهش می یابد. اختلاف درجه حرارت آب ورودی و خروجی در کندانسور چیلرهای آبی در شرایط استاندارد 10 درجه فارنهایت در نظر گرفته می شود.

در جدول فوق منظور از Cooling Tower Range همان اختلاف دمای آب ورودی و خروجی برج است. برج خنک کننده در واقع یک مبدل حرارتی است که آب و هوا در آن بطور مستقیم تماس پیدا می کنند و حرارت را با یکدیگر تبادل می نمایند.

اگر سقف خورشیدگیر باشد مقدار این ضریب را 18 و در غیر اینصورت 14 فرض کنید. بنابراین لازم است که حداقل دو بار در سال کندانسور را تمیز کنید.

4. هرچند وقت یکبار کندانسور را جرمگیری و تمیز کنید. کولرهای گازی که در بازاربانه به فروش می رسند دارای انواع مختلفی هستند که گاهی اوقات برخی از آن ها تقلبی بوده و نارضایتی مردم را به دنبال دارند.

گفتنی است که نیروی لازم برای به چرخش درآوردن گاز خنک کننده در سیستم، به وسیلهی کمپرسور تامین میشود. مقدار حرارت دفع شده در نیروگاههای در حال کار کنونی 1.5 تا 3 برابر کار مفید خروجی از این نیروگاهها است.

چون با این وضعیت کمپسور باید مدتزمان بیشتری کار کند تا مواد غذایی کاملاً خنک شوند و به همین دلیل لولههای کندانسور داغ و داغتر میشوند.

با وجودی که در بعضی از سیستمهای تبرید گاهی از آب نمک یا مبردهای انبساط مستقیم به عنوان عامل جذب حرارت یا تقطیر استفاده میکنند ولی بیشتر هوا یا آب و یا ترکیبی از آنها به کار برده میشوند.

در ضمن این بافلها ، نگهدارنده تیوبها و حفظ کننده فاصله آنها نیز می باشند. در جدول زیر انواع پمپ ها و محدوده توان آنها نشان داده شده است.

بنابراین یک کولر گازی btu/hr 12000 برای فضای مذکور مناسب است. بنابراین جهت محاسبات مقدار فین پلیت مورد احتیاج توجه به کاربرد سیستم ضرورت دارد.

ضریب جهت k1 به جهتی بستگی دارد که بیشترین سطح پنجره را داشته باشد. این پمپ ها باید بر روی فوندانسیون قرار گیرند و جهت جلوگیری از انتقال ارتعاشات آنها به ساختمان باید در مقاطع مکش و رانش آنها درزه گیر قرار گیرد در حالیکه این درزه گیر برای پمپ های خطی نیاز نیست.

که در آنها حرارت بخار مبرد داغ از طریق سطوح لوله ها به عامل تقظیر (مثلا هوا یا آب) منتقل شده و در اثر آن بخار مبرد ابتدا تا دمای اشباع سرد و سپس به مایع تبدیل می شود.

که در هر دو نوع آنها گیرنده ی انرژی، آب است. که در آن t∆ اختلاف درجه حرارت آب رفت و برگشتی به برج است که معمولا 10 درجه فارنهایت درنظر گرفته می شود.

ضریب زبری سطوح داخلی چیلر ( Fouling Factor) معمولا 0.0005 درنظر گرفته می شود. 10°F∆ بوده و درجه حرارت آب خروجی از چیلر 46-42 درجه فارنهایت است.

بنابراین اگر به محیط بیرون اهمیت میدهید کولر گازی پرتابل بهترین گزینه است. به طور کلی درجه حرارت آب خروجی از برج خنک کننده حدود 10 درجه فارنهایت از درجه حرارت مرطوب محیط بیشتر است و بنابراین در مناطق مرطوب نمی توان عملکرد خوبی برای برج ها انتظار داشت.

20∆ اختلاف درجه حرارت هوای ورودی به اتاق و درجه حرارت اتاق است. درجه حرارت آب ورودی به برج که معمولا 95 درجه فارنهایت در نظر گرفته می شود.

برای استفاده از جدول فوق، معمولا دمای کندانسینگ را 10درجه فارنهایت بیش از دمای خشک طرح خارج در نظر می گیرند.

ضمانت و گارانتی و به زبان فارسی پشتیبانی در مورد کولرهای گازی به شرح زیر است:معمولا” شرکت ها ۱۸ تا ۲۴ ماه قطعات فنی خود را ضمانت کرده و در این مدت هرگونه مشکلی برای قطعات دستگاه از جمله فن ها، شیرها، برد الکترونیک و سنسورها پیش آید آن قطعه تعویض می شود و هزینه ای برای قطعه و اجرت تعویض گرفته نمی شود.

پیام شما باید بین 20 تا 3000 کاراکتر باشد! 1. بویلر باید در سمت ساکشن پمپ و چیلر باید در سمت تخلیه پمپ باشد.

آیا کولرگازی تروپیکال یا حاره ای در مناطق معتدل مانند تهران کاربرد دارد؟ نوع کلاس آب و هوایی در کولرگازی به چه معناست؟

پاسخ : هر نوع کمپرسور می تواند برای انواع گاز های خنک کننده تولید شود. 3. پمپ های با ظرفیت آبدهی بیش از 100 GPM معمولا از نوع فوندانسیونی ساخته می شود.

که Q ظرفیت مبدل بر حسب و GPM دبی سیال است. ضلع شرقی این ساختمان خارجی بوده و حاوی پنجره است؟

اگر دو یا چند دیوار خارجی در اتاق وجود داشته باشد که دارای سطح شیشه مساوی باشند از ضریب بزرگتر استفاده می شود.

گاز خنک کننده کولر گازی، که با نام ماده مبرد نیز شناخته میشود، در بخش اواپراتور کولر گازی قرار دارد.

طبیعی است که در طی این فرآیند لولههای حامل گاز فریون هم گرم میشود. در جدول فوق FPM سرعت هوای دمای کویل و FPI تعداد پره های کندانسور در هر اینچ است.

شرایط استفاده از رابطه ی فوق این است که دمای آب خروجی از برج 85 درجه فارنهایت باشد. تفاوت این دو محصول در نحوه نصب و محل بکارگیری یونیت داخلی است که در کولر گازی ایستاده معمولا یونیت داخلی بصورت ایستاده و بر روی زمین قرار می گیرد.

محل نصب کندانسور و کمپرسور باید به دور از اتاق خواب باشد. در مورد لوله های ارتباطی باید دانست که دو لوله رابط یکی لوله خط رفت گاز مبرد و یا مایع که سایز آن همیشه کوچکتر از لوله برگشت گاز مبرد می باشد و به لوله ساکشن نیز معرف هست.

لذا لازم هست قبل از خرید کولر گازی حتما این محدودیت های لوله کشی چک شود. با مشخص شدن مدل فن کویل، دبی آب عبور کننده از آن برای تعیین قطر لوله های متصل به آن مشخص می شود.

با کمک سایبان علاوه بر امان نگهداشتن یونیت خارجی از آفتاب می توان آن را از بادهای شدید، گرد و غبار و برف های سنگین نیز حفظ کرد.

اکنون با مراجعه به کاتالوگ سازنده و داشتن GPM برج می توان برج مناسب را انتخاب نمود. مقادیر آبی که از طریق تخلیه، تبخیر و اتلاف در اثر جریان هوا از آب برج کم می شود باید توسط سیستم پر کن برج جبران شود (Make Up) که مقدار آن حدود 0/0306-0/0402 بوده و معمولا یک تا 1/4 درصد مقدار GPM کندانسور در نظر گرفته می شود.به عبارت دیگر در هر 1000 تن تبرید 40 GPM آب جبرانی برای برج در نظر گرفته می شود.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.