انواع کویل اواپراتور پلیت چیست

انواع کویل اواپراتور چیست
اواپراتور پلیت , اواپراتور پلیتی

قابلیت استفاده در انواع مختلف چیلر، آسان بودن روند نگهداری و تعمیر، ابعاد پایین و ساده بودن ساختار از سایر مزایای این نمونه اواپراتور می باشند.

روند کاری این نمونه از اواپراتور به شکلی است که جداره های خارجی لوله های مسی موجود درون مخزن استوانه ای، حرارت موجود از آب را گرفته و باعث سرد شدن آن می شوند.

روند کاری آنها به شکلی است که وقتی مایع خنک کننده یا سیال مورد استفاده از بخش پایینی وارد اواپراتور شد، آب درون لوله ها جریان پیدا می کند.

در بین هر کدام از این صفحات فضای خالی وجود دارد که به صورت یک در میان مایع داغ و مایع سرد درون آنها جریان پیدا می کنند و سپس از طریق همین صفحات روند انتقال حرارت انجام می گردد.

از آنجایی که سطح تبادل کننده حرارت در این نمونه بیشتر است، امکان انتقال حرارت در اندازه های کوچک برای ما وجود دارد.

عامل مهم در میزان ترشوندگی سطح زاویه تماس مایع با سطح است، هر چقدر زاویه تماس مایع با سطح به صفر نزدیک­تر باشد تر شوندگی بیشتر می­شود.

ساخت شیر سرد کن؛ استاندارد ASHRAE آمریکا مشخصات شیر سرد کن : 1: دارای اواپراتور پیلو پلیت بجای مخزن لوله مس 2 : ساخته شده از استیل ضد زنگ AISI304 (نگیر) 3 : عایق بدنه :فوم پلی یورتان تزریقی (بعد از خاموش شدن کمپرسور، هر ده ساعت تنها یک درجه به دمای شیر افزوده می شود) 4 : ترموستات دیجیتال آلمانی ELREHA به همراه جعبه کلید ضد آب و استیل 5 : دارای دو درب، درب کوچک برا ی انتقال و نگاه کردن شیر، درب بزرگ ویک پارچه جهت شستشوی و دسترسی آسان به تمام سطح داخلی وان، درب بزرگ به وسیله فنرهای قوی به راحتی باز و بسته میشود.

معمولاً جنس سطح اواپراتور از مس است. 6 : شیر خروجی از جنس استیل 316 می باشد. 7:ارتفاع کم دستگاه جهت سهولت در شستشو (110 سانت) 8: جدا بودن قسمت موتور از بدنه (انتقال موتور به پشت بام یا محوطه) باعث حذف گرما و صدای اضافه میشود 9:کمپرسورها اصل آمریکا، شیر سردکن ها بالای 1500لیتر دارای دو سیکل تبرید جدا و مستقل از یگدیگر میباشد که هر سیکل از یک موتور 3 اسب بهره میبرد.

اواپراتور آبی صفحهای دارای صفحات شیار دار بوده که روی یکدیگر قرار میگیرند و توسط واشرها هوابند میشوند. مینی چیلر چه قطعاتی ساخته میشوند؟

علاوه بر چیلر و مینی چیلرهای گوناگون از این اواپراتورها برای خنک کردن شیر در صنایع تولید لبنیات نیز استفاده می شود.

تیم مهندسی صنایع برودتی نصر قابلیت طراحی مینی چیلر ساختمانی و صنعتی طبق سفارش مشتریان را دارد.در طراحی و فروش مینی چیلر ساختمانی و صنعتی بالای صفری به دلیل کارکرد دستگاه در دماهای بالای صفر و تامین آب 7-10 درجه سانتی گراد از مبدل (اواپراتور) لوله و پوسته (Shell & Tube) استفاده میشود و در طراحی و فروش مینی چیلر صنعتی زیر صفری به دلیل کارکرد دستگاه در دماهای زیرصفر جهت جلوگیری از آسیب و ترکیدگی از ترکیب منطقی آب و اتیلن گلیکول بعنوان سیال عامل برودت و مبدل (اواپراتور) صفحه ای (Brazed Plate) استفاده میشود.مبدل حرارتی صفحه ایی یا پلیت کولر از جمله تجهیزات مورد استفاده در صنعت می باشد که برای تبادل حرارت در جهت سرمایش یا گرمایش استفاده می شود.

این نمونه از اواپراتور که معمولاً در چیلر تراکمی مورد استفاده قرار می گیرد، دارای یک مخزن استوانه ای به عنوان پوسته است و درون آن نیز لوله های مسی قرار گرفته اند.

اواپراتور در انواع چیلر به عنوان یک مبدل حرارتی مورد استفاده قرار می گیرد و دارای انواع مختلفی است. معمولاً انواع اواپراتور را بر اساس صفحات انتقال، نوع جریان مایع خنک کننده و نوع روند انتقال حرارتی به دسته بندی های مختلفی تقسیم می کنند.

روند تعمیر چیلر در شرایطی که اوپراتور آسیب دیده باشد، بسته به نوع اوپراتور ما می تواند متفاوت انجام شود.

وظیفه اصلی این بخش جذب حرارت از آب موجود در سیستم است که باعث می شود در نهایت این مایع سرد شود و مجدداً به درون سیستم باز گردد.

اواپراتورهای پوسته و لوله ای، در مقابل فشارها و درجه حرارت های بالا ساختار بسیار محکمی دارد و قیمت آنها نسبت به انواع دیگر کمتر است.

بالاترین قدرت سرد سازی در ایران ( 5 برابر بیشتر از نمونه های داخلی ) به طوریکه این شیر سردکن در مدلهای سه فاز قادر خواهد بود یک وعده شیر دوشیده شده گرم با دمای 35 درجه سانتیگراد را در دمای محیط 40 درجه در کمتر از 40 دقیقه به دمای 4 درجه برساند.

ویژگی خاص این پلیت کولر ها (مبدل حرارتی صفحه ای) جنس صفحات پلیت می باشد که از جنس استنلس استیل ( استیل زنگ نزن ss 316) بوده و در قسمت سروته صفحات ، یک صفحه ی ضخیم قرار داده می شود.

در ظرفیت های بزرگتر نیز از اواپراتورهای flooded و یا همان مستغرق که در ظرفیت بالا مورد استفاده قرار می گیرد.

از همین رو باید قبل از تعمیر کمپرسور چیلر به طور کلی تعمیر چیلر و بخش های مختلف آن، با انواع مختلف اواپراتور بیشتر آشنا شوید.

قبل از اینکه سراغ تعمیر اواپراتور چیلر و روش های انجام آن برویم، بهتر است با این بخش بیشتر آشنا شوید.

متخصصین کهربا تهویه که در زمینه تعمیر چیلر در اسلام شهر و سایر بخش های تهران فعالیت دارند، در ادامه این مطلب توضیحات کامل تری را در این خصوص که “تعمیر اواپراتور چیلر چگونه انجام می شود” در اختیار شما قرار خواهند داد. This da᠎ta has ​been w​ritt en ᠎by G SA Content Gen​erat᠎or Demoversion​!

در بخش های بعدی انواع مختلف اواپراتور چیلر را خدمت شما معرفی می کنیم تا به این صورت بتوانید روند تعمیر چیلر را بهتر طی کنید.  Data was c reated  with the ​he lp of G​SA Con​tent Gene᠎rato​r  DEMO !

روند کاری این نمونه از اواپراتور به شکلی است که در آن تعداد زیادی از صفحات مختلف که از جنس استیل ضد زنگ ساخته شده اند، را در کنار یکدیگر قرار داده و آنها را نسبت به یکدیگر آب بندی می کنند.

چیدمان این صفحات به گونه ایی می باشد که سیال موردنظر از ما بین این صفحات به صورت یک در میان عبور می کند.

برای طراحی دقیق و مهندسی یک مبدل حرارتی صفحه ای ( پلیت کولر) نیاز به اطلاعات زیر در مورد هر دو سیال سرد و گرم می باشد، از جمله نوع سیال ، دمای ورود و خروج ، سرعت و دبی سیال .

پیشنهاد مهندسین صنایع برودتی نصر درجهت افزایش راندمان در مبدل حرارتی صفحه ایی ( پلیت کولر) قرار دادن صفحات ایست در مرحله های مبدل می باشد .

راندمان فصلی ESEER ظرفیت چیلر با در نظر گرفتن حداکثر دمای هوا در فصل تابستان محاسبه می­گردد با توجه به تغییرات دمای هوا در فصول مختلف، در اکثر مواقع چیلرها در بارهای جزیی کار می­کنند.

تفاوت مینی­ چیلر با چیلر در مدار هیدرولیکی است، چیلرها آب سرد جهت سیستم سرمایش را تولید می­کنند و جهت توزیع آب سرد باید پمپ مناسب در نظر گرفته شود.

در اواپراتور فن دار (که همان اواپراتور هوایی یا اواپراتور خشک است) که در شکل زیر نشان داده شده است، سیال مایع که معمولا مبرد (گاز فریون) است از درون لوله ای پر پیچ و خم عبور می کند و از پیرامون لوله ها، هوا توسط فن جریان می یابد و به همین خاطر به آن اواپراتور هوایی ، فن دار و یا خشک گفته می شود.

مدار گاز چیلرها یک سیستم بسته و نفوذ ناپذیر است و می توان گفت که یک مدار تحت فشار است، به همین دلیل ممکن است به دلایل مختلف از قبیل وجود عیب در کنترل های حفاظتی الکتریکی، فشار در سیستم بالا رفته که افزایش آن سبب ترکیدن قسمتی از دستگاه خواهد شد.

تفاوت مدل زیر صفری برخورداری از هیتر (المنت ذوب برفک) است که در فریزر های ایستاده نصب و استفاده می شود.

اواپراتورهای صفحه پلیتی جهت چیلرهای تراکمی از نوع بریزینگ می باشد و در ظرفیت های کمتر از ۸۰ تن تبرید مورد استفاده قرار می گیرد.

در مبدل حرارتی صفحه ای با افزایش یا کاهش تعداد صفحات پلیت کولر می توان به ظرفیت های متفاوت دست یافت.

صنایع برودتی نصر آمادگی ارایه انواع مبدل حرارتی صفحه ای ( پلیت کولر ) با ظرفیت های گوناگون و در ابعاد متفاوت با توجه به نیاز مشتری را دارد.

از مبدل حرارتی صفحه ای ساخت صنایع برودتی نصر که با نام صنعتی پلیت کولر معروف است برای مصارف مختلفی می توان استفاده کرد از جمله در دامداری ها، ایستگاه های جمع آوری شیر، کارخانجات صنایع غذایی ، کارخانجات صنعتی مانند کارخانه های تولید روغن ، لوله ، نساجی، صنایع پلاستیک، داروسازی ها و …

در زمان آسیب دیدن اواپراتور فردی که قصد تعمیر چیلر را دارد، باید حتماً با انواع این تجهیزات آشنا باشد.

همچنین عدم تسلط فرد در زمان تعمیر چیلر ممکن است باعث آسیب رسیدن به سایر قسمت های این تجهیزات شود و هزینه بیشتری را در نهایت به شما تحمیل کند.

استعلام هزینه سرویس چیلر هوا خنک 40 تن شامل : اسید شویی اواپراتور پلیت با اسید فسفریک خوراکی و شستشوی فین های کندانسور به تعداد 2 دستگاه.

شرح کلی نیاز: هزینه سرویس چیلر هوا خنک 40 تن شامل : اسید شویی اواپراتور پلیت با اسید فسفریک خوراکی و شستشوی فین های کندانسور به تعداد 2 دستگاه.

همچنین برای مثال کاربرد این دستگاه به عنوان تبخیر کننده یک سیال مایع که وارد کویل می شود و توسط آب داغ وارد شده به پوسته تبخیر می گردد، در شکل زیر نمایش داده شده است.

یکی دیگر از مزایای این محصولات، قیمت پایین تر آنهاست که باعث شده برای ما همواره گزینه به صرفه ای باشد.

اما نباید فراموش کنید که تحمل فشار در این نمونه اواپراتور معمولاً پایین تر از سایر انواع محصولات است. چیلرهای آب خنک در مقایسه با چیلرهای هوا خنک مصرف آب بالاتری دارند که با توجه به بحران آب در ایران توصیه نمی­گردد.

در سیکل کارکرد این اواپراتور ها مبرد در تیوب ها در جریان می باشد و آب خنک شونده در شل اواپراتور در جریان می باشد.

در صورت بالا بودن دمای محیط در صورتیکه چیلر برای کارکرد در آن دما طراحی نشده باشد دستگاه روشن نخواهد شد.

پلیت کولر 10 تن هیمورا بعنوان تجهیزی جهت تامین آبگرم مورد نیاز ساختمان، گرمایش مورد نیاز آب استخر و سیستم گرمایش از کف بهره گیری می شود، البته از آن جهت خنک سازی روغن نیز استفاده می شود، از دیگر استفاده های این پلیت کولر می توان به سرد کردن شیر در لبنیاتی ها و دامداری ها اشاره کرد، همچنین این دستگاه بعنوان اواپراتور کندانسور در چیلرها نیز به مصرف می رسد.

چیلرها که برای مکان هایی با مساحت بالا همواره گزینه های مناسبی بوده اند، نیاز به نگهداری صحیح دارند و روند سرویس دهی یا تعمیر این سیستم ها باید به صورت اصولی انجام گردد.

درون این اواپراتورها معمولاً برای اینکه روند انتقال حرارت را به بهترین شکل انجام دهند، از صفحاتی به نام بافل استفاده شده که آنها را در فاصله های مشخص در درون پوسته قرار می دهند.

این محصولات به عنوان یکی از انواع اواپراتور پرکاربرد شناخته می شوند و از آن جایی که در برابر حرارت های بالا و فشار استحکام بالایی دارند، موارد استفاده آنها نیز فراوان است.

زاویه و تعداد شیار های موجود بر روی این صفحات در میزان ضریب انتقال حرارت این صفحات بسیار موثر می باشد.

استفاده از انواع سیستم های تهویه مطبوع به ما اجازه می دهد تا علاوه بر این که دمای محیط مورد نظر خود را به شکل دلخواه تنظیم کنیم، به تهویه بهتر هوا نیز کمک می کند.

محصولات تهویه مطبوعی که دارای استاندارد یوروونت هستند در آزمایشگاه­ های مورد تایید این موسسه از لحاظ عملکردی تست می­شوند، در این آزمایشگاه­ها امکان شبیه سازی و تست دستگاه­ها در شرایط آب­ و هوایی مختلف وجود دارد.

اما از آنجایی که امکان خوردگی مس به وسیله مایعات اسیدی گوناگون در اواپراتور وجود دارد، در بیشتر موارد شاهد آن هستیم که به جز مس از عناصر دیگری نیز برای ساخت این قسمت استفاده می شود.

در ساخت مبدل حرارتی صفحه ای با توجه دمای سیال مورد نظر و تعداد منابع مورد استفاده برای سرمایش ( یا گرمایش) می توان از پلیت کولرهای دو یا چند مرحله استفاده کرد که به پلیت کولر دو ساکشن یا چند ساکشن معروف هستند.

اگر آرایش صفحات مبدل حرارتی صفحه ای یا پلیت کولر در کنار یکدیگر به درستی باشد ، باید در دو طرف یک صفحه پلیت ، دو سیال متفاوت جریان داشته باشد تا فرصت کافی برای تبادل حرارت را داشته باشد .

جنس این صفحه با توجه درخواست مشتری و نوع کاربری محصول می تواند آهن رنگ شده ، آهن با روکش استیل و استیل زنگ نزن باشد.

یکی از این مشکلات آسیب پذیر بودن این محصول در برابر باد و شرایط آب و هوایی مختلف می باشد.

کاربرد هر کدام از آن ها از روی اسمشان معلوم است و برای نگهداری مواد منجمد و یا غیر منجمد و منجمد کردن مواد تازه و نگهداری آن ها در شرایط انجماد تعریف شده متناسب با جنس محصول (تونل انجماد) استفاده می شود.

در شرایط خاصی که اختلاف دما بین آب چیلر و ماده خنک کننده در حال تبخیر کمتر باشد، این نمونه از اواپراتور می تواند گزینه خوبی برای ما به حساب آید.

اواپراتور در حقیقت یک مبدل حرارتی است که در اثر تبخیر ماده مبرد در داخل آن حرارت از محیط سرد میگیرد.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.